2014 – 152013 – 142012 – 132011 – 122010 – 112009 – 10 | 2008 – 09 | 2007 – 08 | 2006 – 07 | 2005 – 06 | 2004 – 05 | 2003 – 04 | 2002 – 03 | 2001 – 02 | 2000 – 01 | 1999 – 00 | 1998 – 99 | 1997 – 98 | 1996 – 97 | 1995 – 96 | 1994 – 95 | 1993 – 94

Click on the years below to view the brochure.

2014 – 15 Fellows

10417669_719577624782398_6384469504002980433_n (1) (1)

2014 – 15 Hubert H. Humphrey Fellows.

Rosario Carmona Meza (Mexico)

Meng Han (China)

Anita Komuves (Hungary)

Kisoo Lim (South Korea)

Fatjona Mejdini (Albania)

Munkhmandakh Myagmar (Mongolia)

Said Nazir (Pakistan)

Adanma Odefa Obasi (Nigeria)

Nancy Odia Mpinda (DR Congo)

Somsak Siripattanakul (Thailand)

Priyali Sur (India)

Noreen Zehra (Pakistan)

 

2013 – 14 Fellows

1391680_554134391326723_1739741727_n

2013 – 14 Hubert H. Humphrey Fellows

Kashif Alam (Pakistan)

Masimba Biriwasha (Zimbabwe)

Eva Flomo (Liberia)

Audace Machado (Burundi)

Thu Ha Nguyen (Vietnam)

Tahira Noor (Pakistan)

Mohammad Mahabubur Rahman (Bangladesh)

Vanessa Carolina Sanchez (Venezuela)

Ajla Terzic (Bosnia and Hercegovina)

Hussein Zaky (Egypt)

Back to top

 

2012 – 13 Fellows

Abdoul Mountalib Abdel Wedoude (Mauritania)

Melissa Chea-Annan (Liberia)

Ji Hye Han (South Korea)

Vardha Khalil (Pakistan)

Feihu Li (China)

Riamny Mendez (Dominican Republic)

Leon Menkshi (Albania)

Ha Thuy Nguyen (Vietnam)

Andras Petho (Hungary)

Natalia Zhukova (Russia)

Back to top

 

2011 – 12 Fellows

Zamir Haider Khan (Pakistan)

Sindhu Manjesh (India)

Joonji Mdyogolo (South Africa)

Irina Nedeva (Bulgaria)

Sanjaya Neupane (Nepal)

Paulo Rogério Nunes Santos (Brazil)

Evi Mariani Sofian (Indonesia)

Chao Sun (China)

Lela Vujanic (Croatia)

Zvikomborero Zimunya (Zimbabwe)

Back to top

 

2010 – 11 Fellows

Tasawar-ul-KarimBaig (Pakistan)

Serlie Barroga Jamias (Philippines)

Delawar Jan (Pakistan)

Angur Nahar Monty (Bangladesh)

Syed Shahzad Raza (Pakistan)

Shahzada Nadeem Shah (Pakistan)

Inga Springe (Latvia)

Lindita Tahiri (Kosovo)

Marko Vujacic (Serbia)

Rinzin Wangchuk (Bhutan)

Xia Wu (China)

Back to top

 

2009 – 10 Fellows

Avila Sanchez Ana Maria (Mexico)

Cassar Daphne (Malta)

Ghabrial Maggie Michael Azer (Egypt)

Hills Paul Richard (South Africa)

Hudec Stefan (Slovakia)

Klussey Nadia Kafui Ingrid (Togo)

Krstic Nada (Serbia)

Montecinos Morales Claudia Andrea (Chile)

Nakitare Racheal Irene (Kenya)

Nika Anduela (Albania)

Sharifi Najibullah (Afghanistan)

Sivagurunathan Anuradha (Malaysia)

Valuch Jaroslav (Czech Republic)

Wu Qi (China)

Back to top

 

2008 – 09 Fellows

Alwadi Nada Abdulla (Bahrain)

Cakirozer Utku (Turkey)

Dube Gibbs (Zimbabwe)

Githaiga Grace Nyariara (Kenya)

Haryadi Tomi (Indonesia)

Issaka Allazam El-Hadj (Chad)

Ivanov Svetlozar Kirilov (Bulgaria)

Mahmud Dewan Hanif (Bangladesh)

Malachias Rosangela (Brazil)

Mjasiri Jaffar Zein (Tanzania)

Peirano Luisa (Uruguay)

Prince Eitan Dale (South Africa)

Rodriquez Quiroa Luisa Fernanda (Guatemala)

Wangdi Phuntsho (Bhutan)

Back to top

 

2007 – 08 Fellows

Dumba Regina (Zimbabwe)

Fadgyas Gabor (Hungary)

Farzin Sheikh Samina (Pakistan)

Kanbar Kinda (Syria)

Kibria Golam (Bangladesh)

Monibah John (Liberia)

Nguyen Hoa T (Vietnam)

Novikova Larissa (Kazakhstan)

Pillai Nadarajen (Mauritius)

Sahana Munarsih (Indonesia)

Wagumba Collins (Kenya)

Back to top

 

2006 – 07 Fellows

Aman Hamida (Afghanistan)

Changkamol Walakkamol (Thailand)

Fomunyam Che Bridgette Tefuh (Cameroon)

Hossain Mohammad Zahid (Bangladesh)

Ibbo Daddy Abdoulaye (Niger)

Kole Patricia (Botswana)

Lakyary Anita Shah (Pakistan)

Oulon Louis Ouezen (Burkina Faso)

Silva Mercia Consolacao (Brazil)

Suryana Aan (Indonesia)

Tudose Camelia Varvara (Romania)

Back to top

 

2005 – 06 Fellows

Azad Abid Muhammad (Pakistan)

Buzakovic Darija (Bosnia and Herzegovina)

Jin Yan (China)

Khan Khaled (Afghanistan)

Krsenkovic Brkovic Dragana (Montenegro)

Luwarso Lukas (Indonesia)

Mantey Joana (Ghana)

Morris Roy (Barbados)

Nagarajan Rema (India)

Slim (al Ameer) Rasha (Lebanon)

Stoica Iolanda Marlena (Romania)

Tantawi Olfa (Egypt)

Truong San (Vietnam)

Back to top

 

2004 – 05 Fellows

Abramova Natalia Genndievna (Russia)

Ajanovic Ilma (Bosnia and Herzegovina)

Basheer Mohammed (India)

Boko Miche Casimir (Benin)

Djurdjic Milena (Montenegro)

Farias Ana-Luiza (Brazil)

Liwal A. Ghafoor (Afghanistan)

Masters Reyhana (Zimbabwe)

Matrane Mohammed (Morocco)

Mweni Ashina Kibibi (Kenya)

Orban Sandor (Hungary)

Sharma Rajendra (Nepal)

Back to top

 

2003 – 04 Fellows

Amaya Garcia Daysi Carolina (El Salvador)

Bucalis Laurynas (Lithuania)

Chavdarov Nikolai (Bulgaria)

Gandema Abdoulaye (Burkina Faso)

Gaziev Saidazim (Uzbekistan)

Gutierrez Pamela (Chile)

Kujundzic Lidija (Serbia)

Nagyova Izabela (Slovakia)

Niculescu-Gorpin Raluca Andreea (Romania)

Sanglay Mahmood Abdulla (South Africa)

Suhrawardy Faroha (Bangladesh)

Tamou Sero Orou Baro (Benin)

Zureiqat Hala Y. (Jordan)

Back to top

 

2002 – 03 Fellows

Anyango Hellaine Atieno (Kenya)

Budiman Arif (Indonesia)

Cai Yiping (China)

Cuyugan Maria Cristina (Philippines)

Feigenblatt Hazel (Costa Rica)

Kebere Jean Windetongo (Burkina Faso)

Kouame Edmond (Cote d’Ivoire)

Liswaniso Pelekelo Godfrey (Zambia)

Raharjo Endah Setyawati (Indonesia)

Timbo Angela Pinheiro (Brazil)

Back to top

 

2001 – 02 Fellows

Amupadhi Tangeni (Namibia)

Anyz Daniel (Czech Republic)

Atmante Kristine (Latvia)

Belhaj Rym (Tunisia)

Benlabbah Khadija (Morocco)

Ddamulira Marion (Uganda)

Eremie-Banciu Mihaela (Romania)

Hashem Nahed (Syria)

Sabi Jimmy Chisanga (Zambia)

Saragusti Anat (Israel)

Sumbal Saifullah Khan (Pakistan)

Surin Jacqueline Ann (Malaysia)

Were Joseph (Uganda)

Back to top

 

2000 – 01 Fellows

Banzi Asterius Alex (Tanzania)

El Irari Ouafaa (Morocco)

Ezeani Andy Ikechukwu (Nigeria)

Funes Margarita (El Salvador)

Ghattas Basel (Israel)

Gomile Chidyaonga Flossie Asekanao (Malawi)

Haddad Musue Noha (Liberia)

Lorencic Mojca (Slovenia)

Ngoma-Binda Elie (Democratic Republic of the Congo)

Restrepo Clara Ines (Colombia)

Sherchan Kavita (Nepal)

Back to top

 

1999 – 00 Fellows

Almirati Alejandra Almirati (Uruguay)

Alpirez Ana Carolina (Guatemala)

Chilambwe Peter Kashinga (Zambia)

Kabatesi Kibisu (Kenya)

Koro Emmanuel (Zimbabwe)

Li Hong (China)

Ngoi Tran Van (Vietnam)

Rasolomampianina Jeannot Fidele (Madagascar)

Ridha Leila (Tunisia)

Tabe Angel Ndie (Cameroon)

Travljanin Vesna (Bosnia and Herzegovina)

Warrad Manal Fayeq (Palestinian National Authority)

Back to top

 

1998 – 99 Fellows

Alimajstorovic Azra (Bosnia and Herzegovina)

Bui Huong Ly Duong (Vietnam)

Kostas Ahmed (Morocco)

Langa Arnaldo Henrique (Mozambique)

Loganathan Ketheshwaran (Sri Lanka)

Luvsanvandan Otgongerel (Mongolia)

Mlalazi Caroline (Zimbabwe)

Uko Ndaeyo Edet (Nigeria)

Wang Bo (China)

Back to top

 

1997 – 98 Fellows

Chavana Armindo Luis Alfredo (Mozambique)

Figueroa Luis (Guatemala)

Kabore Arsene Evariste (Burkina Faso)

Lee Chull (South Korea)

Lozano Juan Alfredo (Mexico)

Memela Sandile Alexander (South Africa)

Nunez Maria Elena (Dominican Republic)

Nwankwo Nkechi Eke (Nigeria)

Shivakoti Murari Raj (Nepal)

Thiha U (Burma (Myanmar))

Ustyuzhanina Oksana Williamovna (Ukraine)

Back to top

 

1996 – 97 Fellows

Abati Reuben Adeleye (Nigeria)

Bhasin Usha (India)

Ename Desire (Gabon)

Haraj Abderrahim (Morocco)

Joseph Avian (Trinidad and Tobago)

Kapelembi Arnold (Zambia)

Lhagvasurengiyn Nomin (Mongolia)

Saade Joseph Tanios (Lebanon)

Sappani Kamatchy (Malaysia)

Tembe Jose Penicene (Mozambique)

Van Gass Chris (South Africa)

Back to top

 

1995 – 96 Fellows

Arinze Josh Nwokedi (Nigeria)

Benabdelouahab Nouara (Algeria)

Bendersky Lydia Assael (Chile)

Caballero Ricardo Aquino (Paraguay)

Edwin Joseph Ranjan (Malaysia)

Gitau George Mbugua (Kenya)

Gnanou Yaya Tamani (Burkina Faso)

Granger David Arthur (Guyana)

John Anthony Ravindran (Sri Lanka)

Linn Tomas Arturo (Uruguay)

Male Sarah Bamugye (Uganda)

Roua Beugre Joseph (Cote d’Ivoire)

Szendrei Tibor (Hungary)

Wongibe Emmanuel Fomonyuy (Cameroon)

Back to top

 

1994 – 95 Fellows

Al-Jermozi Mohammed Gassem (Yemen)

Bechan Sandra Marcela (Chile)

Chaudhuri Pramit Pal (India)

Chen Gengtao (China)

Estonilo-Reyes Maria Progena (Philippines)

Jimada Usman (Nigeria)

Karekezi Etienne (Rwanda)

Macaringue Julio Alexandre (Mozambique)

Mackay Maria Luisa (Argentina)

Matsebula Jabulane Edwin (Swaziland)

Mikolas Zoltan (Hungary)

Moalla Anouar (Tunisia)

Moumouni Charles (Benin)

Ngaiza Anthony (Tanzania)

Wilkinson Relrick Bertram (Guyana)

Back to top

 

1993 – 94 Fellows

Abreu Marcelo Jorge Fragoso De (Brazil)

Al-Awadhi Hussein (Yemen)

Boudaba Khedidja (Algeria)

Cisse Sekou Abdoul Kadry (Mali)

Donadio Alberto Jose (Colombia)

Geleva Emilija Aleksandar (Macedonia)

Gokcen Mehmet Sinan (Turkey)

Havran Michal (Slovakia)

Lee Jae-Hak (South Korea)

Makayi Robinson Mukuma (Zambia)

Natarajan Sheila Rahman (Malaysia)

Omari Omar Talal (Jordan)

Serbanescu Eugen (Romania)

Sigov Jury Igorevich (Russia)

Spiridonov Boris Valentinov (Bulgaria)

Tebere Richard Olal (Uganda)

Back to top